Доступність посилання

ТОП новини

Повна блокада Криму: за і проти


Київ – Народні депутати України від коаліції внесли в парламент законопроект про заборону на ввезення будь-яких видів товарів на територію Криму. У цьому ж документі міститься норма, відповідно до якої перетнути адмінкордон з півостровом можна буде тільки за спеціальним дозволом. У той же час, ні в Раді, ні в експертному товаристві немає єдиної думки з приводу доцільності ухвалення цього документа.

Законопроект про введення блокади Криму був поданий 3 червня. На сайті Верховної Ради його ініціатором значиться група депутатів, які представляють усі фракції коаліції, крім «Батьківщини». Більша частина заявлених авторів – члени «Народного фронту». Цікаво, що серед ініціаторів немає жодного кримського політика, зате є Михайло Гаврилюк (той самий козак Гаврилюк) і радикальний націоналіст Ігор Мосійчук. Також одним з авторів є віце-спікер, екс-голова РНБО Андрій Парубій. Проект був внесений до парламенту депутатом Ігорем Лапіним – командиром другої роти батальйону «Айдар».

Автори законопроекту пропонують внести низку змін до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованих територіях України».

Зараз в українському законодавстві окупованою територією вважається тільки Крим

Зараз в українському законодавстві окупованою територією вважається тільки Крим, але в проекті закону пропонується надати цей статус частинам Донецької та Луганської областей, підконтрольним сепаратистам.

Автори документа пропонують викласти в новій редакції статтю 10 закону про окуповані території, в якій йдеться про те, що громадяни України можуть вільно перетинати адмінкордон з Кримом. Замість цього ініціатори законопроекту пропонують новий порядок в'їзду на півострів і виїзду звідти: наприклад, перетин «кордону» громадянами України, іноземцями та особами без громадянства – лише за наявності спеціального дозволу від української влади. У законопроекті сказано, що порядок отримання таких дозволів має розробити Кабмін.

Ще одним істотним нововведенням може стати норма, відповідно до якої на окуповану територію забороняється ввозити і вивозити з Криму будь-які товари. Відповідно до законопроекту, виняток може становити лише гуманітарна допомога під контролем ОБСЄ чи за участі Червоного Хреста або Червоного Півмісяця.

Також окремою нормою в законопроекті скасовується закон «Про створення вільної економічної зони «Крим». Якщо цей документ буде проголосований, Кабмін упродовж 15 днів має подати проект закону про регулювання економічної діяльності на окупованих територіях.

Висоцький: Це закон для тиску на Росію

Сергій Висоцький
Сергій Висоцький

За словами одного з авторів законопроекту про блокаду народного депутата Сергія Висоцького, основна мета поданого документа – змусити Росію витрачати більше ресурсів на забезпечення Криму та частини території Донбасу. Він вважає, що зараз українські компанії допомагають державі-агресору утримувати окуповані території.

«Багато бізнесу, пов'язаного з колишніми діячами Партії регіонів, з Росією, загальні схеми, які є між російським провладним капіталом і українським корупційним капіталом, діють через Крим як через вільну економічну зону. Певні бізнеси перереєструвалися в Росії і продовжують постачати послуги й товари на територію України, використовуючи Крим як перевалочну базу», – сказав нардеп в ефірі телепроекту Крим.Реалії.

Висоцький стверджує, що окупована територія України буде звільнена тільки тоді, коли зміниться режим в Росії, якому складно самостійно субсидувати Крим і частину Луганської та Донецької областей. На його думку, якщо в цих умовах припинити товарообіг з півостровом і Донбасом, це значно погіршить економічне становище Росії і прискорить падіння нинішнього режиму.

«Економічна блокада і переадресація всіх цих потоків, економічної відповідальності на окупанта – це наша спроба зіграти цими територіями як важелем щодо Росії», – сказав нардеп.

За окуповані території має відповідати окупант

Норма про те, що при перетині адміністративного кордону з Кримом необхідний спецдозвіл, за словами Висоцького, була використана для того, щоб спростити правоохоронцям контроль за особами, які виїжджають з півострова на материк і навпаки. При цьому нардеп не виключає, що ця норма може бути переглянута, оскільки її введення може створити передумови для корупції.

«На жаль, це правда. Досить великий корупційний компонент у системі пропусків є. Тут можна виходити на компроміс. Безкомпромісна для нас позиція – це те, що за окуповані території має відповідати окупант», – сказав Висоцький.

Скільки депутатів, стільки й думок

Олексій Гончаренко
Олексій Гончаренко

Незважаючи на те, що серед авторів законопроекту про блокаду є представники майже всіх фракцій, серед представників коаліції немає єдиної думки про доцільність ухвалення цього законопроекту. Так, голова міжфракційного об'єднання «Крим», народний депутат Олексій Гончаренко не підтримує введення повної заборони на ввезення товарів на півострів. Він також є прихильником того, щоб був скасований закон «Про вільну економічну зону «Крим» і ухвалений новий закон, який буде регулювати економічні відносини українських підприємств із Кримом.

«Ми вважаємо правильним зробити це саме в такому вигляді: ухваленням закону, який би регламентував усі ці питання, і скасуванням рішень Нацбанку про кримчан-нерезидентів. Там усе не так просто, тому що, отримавши статус резидента, біженці матимуть платити податки двічі. Це не ми запропонували розробити такий проект закону. Є відповідні рекомендації, вони надіслані Гройсману, Яценюку і президенту», – сказав Гончаренко.

Георгій Логвинський
Георгій Логвинський

Схожу позицію з приводу законопроекту про блокаду займає народний депутат з «Народного Фронту» Георгій Логвинський.

«Проект будемо розглядати в середу в комітеті. У мене інший підхід до цього питання. У мене чітке розуміння, що Крим – це Україна, і там громадяни України, які перебувають у заручниках. Тому потрібно будувати диференційовану систему, щоб забезпечувати права наших громадян там», – сказав Логвинський у коментарі для Крим.Реалії.

Наріман Джелял
Наріман Джелял

Особливої думки з приводу законопроекту про блокаду Криму дотримується перший заступник кримськотатарського народу Наріман Джелял. Він вважає, що недопуск товарів з материкової України до Криму є обґрунтованим, але в той же час, введення системи спецперепусток для перетину адмінкордону, на його думку, надто жорсткий засіб.

«Я не проти якогось блокування товарів, тому що з тієї кількості товарів, які завезені до Криму з України, дуже мала частина залишається тут. Більшість переправляється далі через Керченську переправу на територію Росії. І фактично ті, хто здійснює торговий транзит через Крим, насправді постачає інші регіони Росії», – сказав перший заступник голови Меджлісу.

Джелял зазначив, що ставиться з розумінням до прагнення української влади посилити контроль на адміністративному кордоні з Кримом через ситуацію на Донбасі. У той же час, у коментарі для Крим.Реалії він попросив законодавців не підходити до цього питання «шаблонно» і врахувати, що в'їзд на материк для багатьох кримчан є життєвою необхідністю.

«Головне – враховувати індивідуальну ситуацію тих чи інших людей, тому що, на мій погляд, головне не довести до такої ситуації, коли зв'язки між Кримом і материковою Україною, якщо не вичерпаються, то будуть дуже слабкими», – сказав Джелял.

Правильний крок для поліцейської держави

Юрій Смелянський
Юрій Смелянський

Єдиної думки з приводу законопроекту про блокаду немає не тільки серед українських і кримських політиків, а й в експертному товаристві. Прихильником ухвалення цього документа є експерт фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смелянський. Він вважає, що скасування закону «Про вільну економічну зону «Крим», передбачуване цим законопроектом, є важливим кроком, який варто було зробити давно.

«Норми закону «Про вільну економічну зону «Крим» не просто не приносять позитивного ефекту, а шкодять й іміджу країни, і громадянам країни, які опинилися на окупованих територіях. Бенефіціарами цього закону є група дуже великих бізнесменів у нас в країні», – сказав Смелянський.

При цьому він також не підтримує норму, згідно з якою «кордон» із Кримом можна буде перетнути лише за наявності спеціального дозволу. На думку Смелянського, цей захід спричинить створення нових корупційних схем. Експерт зазначив, що передав своє занепокоєння авторам законопроекту, і сподівається, що норма про спецдозволи на в'їзд і виїзд зникне в остаточній версії законопроекту.

У той же час. інший експерт, який спеціалізується на темі Криму, Марина Воротнюк наголосила, що запропонований законопроект про блокаду півострова – це «правильний» крок, якщо ми хочемо збудувати в Україні «поліцейську» державу.

Повна заборона – це лише спусковий механізм розвитку контрабанди вантажів та нелегальної міграції
Марина Воротнюк

«Але виникає питання: невже введення таких заходів – це найкращий вихід із цієї ситуації? Я думаю, що потрібно фокусуватися не так на повній забороні пересування людей і товарів (це абсолютно радянська ментальність), а на підвищенні ефективності контролю так званого кордону між Україною і Кримом. Повна заборона – це лише спусковий механізм розвитку контрабанди вантажів та нелегальної міграції, адже, як відомо, залежність Криму від материкової України колосальна», – сказала вона у коментарі для Крим.Реалії.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

Українські правозахисники також висловили низку критичних зауважень з приводу законопроекту. Заступник голови Кримської польової місії з прав людини Ольга Скрипник зазначила, що норма про перетин «кордону» за спецдозволами суперечить праву на свободу пересування, яке гарантується громадянам України Конституцією. «Це суттєво погіршить становище, оскільки спричинить обрив зв'язків із Кримом», – зазначила вона в коментарі для Крим.Реалії.

Поки що законопроект про блокаду не внесений до порядку денного Верховної Ради. Спочатку він має бути розглянутий на засіданнях профільних комітетів, де його зміст може змінитися. Автори документа сподіваються, що він буде проголосований після літніх парламентських канікул.

XS
SM
MD
LG