Доступність посилання

ТОП новини

Екстрим-тур: чи варто українцям відпочивати в Криму?


Флешмоб у Києві «Літо. Море. Пляж. Референдум»
Флешмоб у Києві «Літо. Море. Пляж. Референдум»

Київ – Українські відпочивальники, які до 2014 року становили основну частину туристичного потоку до Криму, тепер масово бойкотують курорти півострова. Однак серед експертів України немає єдиної думки з приводу того, чи варто їхнім співвітчизникам відмовлятися від відпочинку в Криму. Дехто вважає, що проводити там відпустку небезпечно і політично безвідповідально, а хтось, навпаки, стверджує, що це один із небагатьох способів зберегти зв'язок із жителями Криму.

За інформацією міністерства курортів і туризму Криму, цього року на травневі свята півострів відвідали 34 тисячі туристів з України. А загальна кількість відпочивальників, за підрахунками нинішньої влади Криму, склала 175 тисяч осіб.

Олена Юрченко
Олена Юрченко

«До Криму на травневі свята 38,8% туристів прибули авіатранспортом, 37,4% – поромною переправою, 23% – через пункти пропуску в Армянську і Джанкої. Середнє завантаження кримських засобів розміщення склало в середньому 40%», – повідомила міністр курортів і туризму Криму Олена Юрченко.

Однак українські експерти вважають, що цифри, наведені кримською владою, значно перевищені. За словами екс-міністра курортів і туризму АРК Олександра Лієва, насправді за минулий травневий вік-енд Крим відвідали максимум 20 тисяч відпочивальників.

«Автотранспортний туристичний потік до Криму практично припинений. Залізничного потоку, який був основним, – немає. Авіапотік завжди становив не більше 15% від загальної маси потоку. Тому можна говорити, що кількість туристів не перевищує 10% від того, що було раніше. А це 20 тисяч», – сказав у коментарі для Крим.Реалії екс-міністр.

Загроза від російських силовиків і «самооборони»

Наталія Поклонська
Наталія Поклонська

На початку травня прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила, що всі «радикали з України» будуть заарештовані в разі проникнення на півострів.

«Спецслужби працюють, усі потенційні радикали нам відомі, і ми на них тут чекаємо. У нас повно місць у колоніях, в СІЗО та ІТТ – не обіцяю, що з видом на море, але знайдемо», – сказала вона.

Правозахисники вважають, що під виглядом боротьби з «радикалами» російські силовики можуть вчинити протиправні дії відносно українців, які медійно або політично активні на материку. Заступник голови Кримської польової місії з прав людини Ольга Скрипник не виключає того, що українські туристи, які мають популярні сторінки в соціальних мережах, можуть мати проблеми, якщо вирішать відпочити на півострові.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

«Активні користувачі соціальних мереж становлять загрозу для кримської влади, тому що їм треба зберегти суспільну думку про те, що в Криму все стало чудово. Тому, дійсно, така людина може піддатися залякуванню, нападу, необґрунтованому затриманню», – сказала правозахисниця.

Скрипник вважає, що ризик для безпеки на півострові існує не лише для політично активних українців, але і для пересічних аполітичних громадян. На її думку, основну загрозу для туристів з материка може являти «кримська самооборона», яка має статус народного ополчення. Скрипник стверджує, що представники цього формування почуваються безкарними, і на півострові відсутні будь-які правові механізми, щоб на них вплинути.

При цьому правозахисниця вважає, що потрапляння до Криму жителів материкової України є хоч і небезпечним, але дуже важливим і корисним процесом з політичної точки зору.

«Це можливість донесення інформації до кримчан, що тут немає «хунти» і тут абсолютно нормальна країна. Крім того, якщо люди як туристи туди їдуть, це можливість дізнатися, які проблеми існують у Криму у людей», – зазначила правозахисниця.

Правозахисники радять під час поїздки до Криму постійно повідомляти про свої пересування друзям на материку

Якщо українці все ж вирішили відпочивати на півострові, Скрипник радить їм дотримуватися заходів безпеки: видалити з телефону фотографії та іншу інформацію на тему політики, перевірити соціальні мережі щодо публікацій, до яких можуть причепитися російські силовики. Також правозахисники радять під час поїздки до Криму постійно повідомляти про свої пересування друзям на материку. Враховуючи, що на півострові не працює український мобільний зв'язок, необхідно якомога швидше повідомити своїм знайомим російський мобільний номер.

Українські туроператори рекламують Крим

Представники нинішньої кримської влади у своїх публічних заявах кажуть, що будуть раді бачити на півострові жителів України, які приїжджають з туристичною метою.

«Ми чекаємо туристів з усіх країн. Є заявки з Фінляндії, Німеччини та Ізраїлю. Але основним туристом залишається російський турист. Українські туристи завжди були для нас рідними, і ми їх завжди чекаємо», – говорила 25 березня міністр курортів і туризму Криму Олена Юрченко.

Українські туроператори пропонують послуги кримських готелів і санаторіїв

Навіть незважаючи на скасування пасажирського сполучення з півостровом, на материку все одно знаходяться туристи, які, як і раніше, відпочивають у Криму. Про це в коментарі для Крим.Реалії повідомила голова Асоціації розвитку туризму півдня України Тетяна Волинець.

«З-поміж жителів Херсонської області є певний потік. Він не дуже великий і не дуже масовий. Минулого року їх було менше, ніж цього», – сказала вона.

За словами Волинець, українські туроператори пропонують послуги кримських готелів і санаторіїв, причому існують досить привабливі знижкові програми.

«Всі чудово знають і попереджені про те, що туроператор не може брати на себе гарантії безпеки. Але невеликий відсоток туристів є. Це люди, які ностальгують за Кримом, люблять природу і не звертають увагу на політичні моменти», – повідомила Волинець.

Андрій Клименко
Андрій Клименко

Експерт фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко сказав, що все ж переважна кількість українців, які раніше надавали перевагу кримським курортам, тепер принципово не бажають відвідувати півострів.

«Їхня кількість налічувала 4-5 мільйонів осіб. Я переконаний у тому, що українці, які ображені анексією Криму Росією, нахабною експропріацією української власності, не поїдуть. У Криму склалась репутація регіону, в якому не діють правові норми, і це правда. Де людей заарештовують за «зв'язок із «Правим сектором» та участь у Майдані. Тому не буде українського туристичного потоку до Криму», – сказав Клименко.

При цьому він не виключив того, що на півострів поїдуть люди, які минулими роками купили там нерухомість. За словами Клименка, вони вирушать до Криму, щоб перевірити, чи все нормально з їхньою власністю, але нинішня влада республіки може їх записати в список туристів з метою підвищення статистичних показників.

Лієв: Інформація про ризики перебільшена

Олександр Лієв
Олександр Лієв

А екс-міністр курортів і туризму Олександр Лієв радить усім жителям материкової України як і раніше відпочивати в Криму, хоча сам він і оголошений владою півострова персоною нон-грата. Лієв вважає, що інформація про загрози безпеці під час відпочинку на півострові є перебільшеною.

«Якщо ходити цією територією і провокувати, то можна, звісно, накликати біду. В принципі, можна накликати собі біду і в Одесі, і в Харкові і, на жаль, в інших областях України. Але потрібно враховувати, що в Криму саме населення досить лояльне до українців», – сказав екс-міністр.

Також він вважає безпідставним твердження, що українці, відпочиваючи в Криму, залишають гроші в бюджеті країни-агресора. За його словами, попередні роки говорять про те, що гроші відпочивальників потрапляють, у першу чергу, до місцевого населення, а державі йде лише кілька відсотків.

«Сто тисяч родин кримчан, які приймають туристів, – це люди, які не ходили на «референдум» і є надією України на повернення Криму. Ось цим людям допомагати треба: і гривнею, і словом, і ділом», – зазначив Лієв.

Буквально 2-3 нескладних питання наводить самих же кримчан на думку про те, що російська пропаганда перегинає

За словами екс-голови Міністерства курортів АРК, відвідування українськими туристами Криму є дуже важливим політично. Лієв вважає, що це «ниточка», яка дає можливість і надію на реінтеграцію півострова в Україну.

«Дуже важливо їздити туди, а сюди запрошувати кримчан, розмовляти з ними. Необов'язково бути нелояльними, сперечатися. Треба хоча б послухати їх, поміркувати. Буквально 2-3 нескладних питання наводить самих же кримчан на думку про те, що російська пропаганда перегинає», – сказав екс-міністр.

Лієв переконаний, що саме такий підхід є правильним, гнучким і європейським. А заклики відмовлятись від поїздок до Криму, на його думку, лише підсилюють розрив між українським і кримським суспільством.

XS
SM
MD
LG