Доступність посилання

ТОП новини

18 травня вся Україна – кримські татари. На материку проходять акції в пам'ять жертв депортації


Київ – На материковій частині України готуються до проведення заходів, присвячених 71-ій річниці депортації кримськотатарського народу. Якщо на території півострова жалобні мітинги були заборонені місцевою владою, то Верховна Рада України ухвалила рішення про вшанування пам'яті жертв депортації на державному рівні. На континенті відбудуться не тільки вуличні акції, але також і художні виставки, концерти і навіть тематичні уроки в школах.

Серія заходів, присвячених річниці депортації 44-го року, на материковій Україні вже стартувала. 14 травня на Майдані незалежності перед входом до Головпоштамту відбулося спеціальне погашення поштових марок, випущених на тему історії кримськотатарського народу. Днем пізніше в Музеї Івана Гончара відкрилася виставка-інсталяція «Зінджир: ланки пам'яті». Центр культури і ремесел «Тамга» реконструював там кімнату кримськотатарського будинку на момент депортації її мешканців і підготував виставку автентичних костюмів кримців, предметів побуту та відеоматеріали.

Попереду ще безліч подій. У Києві 17 травня відкриється виставка «Альбом спогадів», на якій будуть представлені фото кримських татар із сімейних архівів. Увечері цього ж дня на Майдані відбудеться традиційна акція-реквієм «Запали вогник у своєму серці». Організатори планують викласти з лампадок контур кримського півострова і число 71, а також «тамгу» і напис «No genocide!»



Чубров: ми посилаємо чіткий сигнал всьому світу

У сам день депортації – 18 травня у Києві відбудуться два масштабні пам'ятні заходи – концерт-реквієм, який пройде в Національній опері України та всеукраїнський жалобний мітинг, присвячений річниці депортації. На концерті будуть присутні лідери кримськотатарського народу, а також представники української влади. Джерело в оточенні президента України повідомило кореспонденту Крим.Реалії, що з високою ймовірністю захід відвідає Петро Порошенко.

У київському представництві Меджлісу сподіваються на те, що всеукраїнський мітинг буде масовим. «Звичайно, він буде не такий масовий, як у Криму. Але тут, за нашими оцінками, близько 3 тисяч кримських татар уже є. Але крім того, й інші теж будуть приєднуватися. Торік ще не так було багато переселенців, але й то було досить людно», – сказав у коментарі для Крим.Реалії Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Головне гасло мітингу: «18 травня ми всі – кримські татари»

Інформаційну підтримку проведенню мітингу надає міністерство інформполітики України. Відомство розмістило сітілайти у Києві із закликом до містян прийти на акцію. Головне гасло мітингу: «18 травня ми всі – кримські татари».

Верховна Рада України 14 травня ухвалила рішення доповнити постанову «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2015 році» положенням про вшанування пам'яті жертв депортації 18 травня 2015 року на державному рівні. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у коментарі для Крим.Реалії зазначив, що це рішення парламенту є черговим невеликим кроком у бік деокупації Криму.

«Ми даємо дуже чіткі й потужні сигнали кримському співтовариству, ми підкреслюємо для міжнародного співтовариства свою позицію. Певним чином ми даємо сигнали тим, хто намагається в Криму укоренити окупаційний режим. З усіх цих точок зору це рішення є позитивним», – сказав голова Меджлісу.

Підготувалося до річниці депортації й міністерство освіти і науки України. У всі школи відомство розіслало лист, в якому рекомендує 18 травня провести єдиний урок, присвячений вшануванню пам'яті початку депортації кримських татар і представників інших народів з території Криму.

«У тій складній ситуації, в якій ми опинилися, важливо, щоб усі наші учні пам'ятали про цю трагедію, про нелегку долю кримськотатарського народу. І цей урок, який буде, має звернути на це увагу», – сказав у коментарі для Крим.Реалії директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Юрій Кононенко.

За його словами, проведення уроку про депортацію не є обов'язковим. Міністерство тільки порекомендувало школам проводити такі заняття і вислало методичні матеріали. А адміністрації навчальних закладів і вчителі будуть вирішувати, чи проводити їм урок, на свій розсуд.

Мітинги у Львові, Мелітополі та Новоолексіївці

Голова Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що жалобні заходи відбудуться не тільки в Києві, а й у Херсонській, Запорізькій та Львівській областях, де живе значна кількість його співвітчизників.

«Обласні адміністрації мають детально виписані плани заходів, і все це проводиться офіційною владою разом з Меджлісом кримськотатарського народу, із земляцтвами на місцях», – повідомив Чубаров.

У минулі роки делегація кримських татар із Генічеського району на кількох автобусах вирушала до Сімферополя

Голова Херсонського регіонального Меджлісу Асан Алієв розповів, що в минулі роки делегація кримських татар із Генічеського району на кількох автобусах вирушала до Сімферополя, щоб спільно вшанувати пам'ять депортованих, однак нинішнього року цього не буде через заборону мітингу в Криму.

«Основний захід у нас – це мітинг, присвячений 71 річниці депортації кримських татар із Криму, буде проведений у місці компактного проживання кримських татар – це в Генічеському районі в селищі Новоолексіївка. Тут з 10 години почнеться мітинг», – розповів Алієв.

У плані заходів у Генічеському районі Херсонщини молебень за померлими, промови представників влади, звернення голови Херсонського регіонального Меджлісу, спогади ветеранів про те, як проходили роки депортації, творчі виступи дітей, виставка. У будинку культури покажуть фільм «Хайтарма», також заплановане покладання квітів до пам'ятника жертвам депортації.

А регіональний Меджліс запорізької області має намір організувати пам'ятну акцію в Мелітополі. Організатори планують, що її учасники пройдуть ходою вулицями міста, яка завершитися мітингом на центральній площі.

Серія різнопланових заходів, присвячених річниці депортації, відбудеться у Львові. Координатор ініціативи Крим-SOS Алім Алієв у коментарі для Крим.Реалії зазначив, що проведення пам'ятних акцій там має особливе значення, оскільки Львів став одним із основних міст, в яке переселилися кримські татари у минулому році.

«За нашими підрахунками, у Львів переїхали близько 2 тисяч кримських татар. 18 травня – для нас має велике сакральне значення. Це день, в який ми не тільки згадуємо жертв сталінських репресій, а й день, коли ми в черговий раз ставимо собі питання – що нам потрібно зробити, щоб зберегти свій народ», – сказав Алім Алієв.

Львівська залізниця відкриє вагон, який є прототипом вагона, якими депортували кримських татар

За його словами, наголос при підготовці заходів у Львові був зроблений на культурні акції. «Львівська залізниця відкриє вагон, який є прототипом вагона, якими депортували кримських татар. Ми там будемо робити перфоманс, коли люди читатимуть історії депортації, і там же пройде фотовиставка. Також відбудеться жалобний вечір з міні-лекціями, на якому львів'яни виконають пісні часів депортації», – розповів координатор Крим-SOS.

Серія заходів у Львові завершиться так само, як і в Києві – жалобним мітингом, що відбудеться увечері 18 травня на площі Свободи.

XS
SM
MD
LG