Доступність посилання

ТОП новини

Заарештований кримський екс-депутат – сепаратист чи «бандерівець»?


Василь Ганиш
Василь Ганиш

Київ – Співробітники СБУ та Держприкордонслужби 28 квітня затримали колишнього депутата Верховної Ради АРК і заступника мера Феодосії Василя Ганиша. Його взяли під варту, оскільки він був у розшуку, і Генпрокуратура оголосила йому підозру в скоєнні державної зради. За версією українських слідчих, Ганиш був одним із тих, хто голосував за проведення «референдуму» про статус Криму, і тим самим сприяв зазіханням на територіальну цілісність України.

Про затримання Ганиша першим повідомив радник голови СБУ Маркіян Лубківський. За його інформацією, екс-депутат був затриманий співробітниками СБУ та Держприкордонслужби на адміністративному кордоні з Кримом.

«Василь Ганиш був оголошений в розшук. Йому висута підозра за статтею 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Найближчим часом співробітники СБУ доправлять Ганиша до Києва, де його вже чекають слідчі Генеральної прокуратури», – написав Лубківський на свій сторінці в Facebook.

У Держприкордонслужбі України кореспонденту Крим.Реалії повідомили, що Ганиша затримали на пропускному пункті Каланчак, коли він намагався в'їхати на материк.

Прес-секретар Держприкордонслужби Олег Слободян
Прес-секретар Держприкордонслужби Олег Слободян

​«Можу підтвердити, що дійсно факт затримання був. У свою чергу Прикордонна служба діяла в межах своєї компетенції і виконувала доручення правоохоронних органів», – сказав прес-секретар ДПСУ Олег Слободян.

Генеральна прокуратура України оголосила Ганишу підозру у скоєнні державної зради 28 лютого. Про це в коментарі для Крим.Реалії повідомив начальник управління ГПУ з питань представництва інтересів громадян або держави на тимчасово окупованій території Криму Віталій Тригубенко.

«Він був у складі тих 76 депутатів, яким оголошувалися підозри Генпрокуратурою. Вони були депутатами Верховної Ради Криму і голосували за відділення Криму від України і проведення «референдуму», – зазначив Тригубенко.

За його словами, коли Ганиш прибуде до Києва, співробітники прокуратури будуть проводити допити та інші слідчі дії і з'ясовувати причетність екс-депутата до скоєного злочину.

І нашим, і вашим

Василь Ганиш у Криму був маловідомим політиком і не грав активної ролі в подіях, пов'язаних із анексією півострова. Він є уродженцем Західної України – народився в 1957 році в Коломийському районі Івано-Франківської області. У 1988 році закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу.

Свою політичну кар'єру збудував у Феодосії, де його двічі обирали депутатом міськради. З 1997 до 2006 року Ганиш був міністром Ради міністрів Криму. З 2008 року працював заступником міського голови Феодосії. У 2010 році, будучи членом Партії регіонів, Ганиша обрали депутатом Верховної Ради Криму.

У період, коли російські війська почали захоплення Криму, він не робив публічних заяв ні за, ні проти дій Кремля. У зверненні до жителів Феодосії, розміщеному на сайті Kafanews 4 березня, він, як віце-мер, закликає городян «утриматись від емоційних виступів» і навіть звинувачує представників проросійського козацтва у проявах шовінізму.

У відкритих джерелах немає інформації стосовно того, чи голосував Ганиш за проведення «референдуму» про статус Криму як депутат Верховної Ради АРК. Громадський активіст, якого з Ганишем пов'язувало старе знайомство, в розмові з Крим.Реалії розповів, що він був одним із небагатьох регіоналів, які утрималися при голосуванні.

Він українець, намагався говорити українською, коли це було можливо. Коли почалися події в лютому минулого року, він опинився в складному становищі, тому що багато хто його сприймав як «бандерівця»
Кримський активіст

​«Він українець, намагався говорити українською, коли це було можливо. Коли почались події в лютому минулого року, він опинився у складному становищі, тому що багато хто його сприймав як «бандерівця». У лютому і на початку березня навіть поповзли чутки, що росіяни його затримали як ворога», – сказав активіст, який побажав залишитися анонімним.

За інформацією джерела Крим.Реалії, незважаючи на те, що Ганиш не був прихильником анексії, він проголосував за рішення виконкому Феодосії на підтримку проведення «референдуму» про статус Криму. Чим займався Ганиш після того, як Крим оголосили частиною Росії – ніхто з кримчан, опитаних кореспондентом Крим.Реалії, не знає. Відомо тільки те, що у вересні 2014 року він балотувався в депутати Феодосійської міської ради як самовисуванець і вибори програв.

Хто наступний?

Сергій Шувайников
Сергій Шувайников

​Кримських депутатів, які є відкритими прихильниками Кремля, здивувало затримання їхнього колишнього колеги. Так лідер кримського відділення ЛДПР Сергій Шувайников у коментарі для Крим.Реалії сказав, що знає Ганиша як людину, яка симпатизувала Україні та ніколи не входила до числа проросійських політиків.

«Він ніколи не приховував своєї прихильності до української держави. Я не знаю, як зараз, тому що за минулий рік після «кримської весни» ми не спілкувалися. Але до цього я, навпаки, вважав його ідеологічним опонентом, оскільки я захищав росіян і проросійські організації, але це не заважало нам мати ділові людські контакти», – сказав Шувайников.

Шувайников вважає претензії українських силовиків необґрунтованими, оскільки затриманий є прихильником України

​За його словами, він не пам'ятає, чи був присутній у залі кримського парламенту Ганиш, коли голосувався питання про проведення «референдуму». Шувайников вважає претензії українських силовиків необґрунтованими, оскільки затриманий є прихильником України.

Засудив взяття під варту свого колишнього колеги і депутат Держради Криму Лентун Безазієв.

«Не може він бути звинувачений у зраді України. Він був людиною міжнаціонального порозуміння. СБУ несе відсебеньки. Я дивуюся тим подіям, які відбуваються в Україні», – сказав Безазієв у коментарі для Крим.Реалії.

Георгій Логвинський
Георгій Логвинський

​У той же час депутат Верховної Ради України Георгій Логвинський запевняє, що у слідства є докази провини Ганиша в держзраді, а також захопленні влади і посяганні на територіальну цілісність України.

«Питання ж не в його симпатіях до України, а в тому, що людина брала участь у виборах та ухваленні рішень, зокрема й про «націоналізацію». Тим самим він взяв на себе владу, яка нелегітимна. Відповідно, це є захопленням влади. Те ж саме стосується суддів і прокурорів, які зараз у Криму ухвалюють рішення», – сказав Логвинський у коментарі для Крим.Реалії.

Нардеп Логвинський переконаний, що затримання Ганиша – це далеко не останній арешт кримських посадовців, причетних до анексії

​Нардеп переконаний, що затримання Ганиша – це далеко не останній арешт кримських посадовців, причетних до анексії. За словами Логвинського, депутати і чиновники з Криму будуть затримані, якщо вони виїдуть не тільки на материкову Україну, але і в інші країни.

«На парламентській асамблеї Ради Європи я говорив, що сьогодні Інтерпол з офісом у Москві саботує внесення в розшук наших громадян. Я звернувся до інших країн із закликом підписати міждержавні договори, що стосуються затримання осіб та арешту майна», – наголосив Логвинський.

За словами депутата, парламентарії низки країн вже звернулися до нього і повідомили про свою готовність заарештовувати на своїй території кримських сепаратистів і їх майно.

XS
SM
MD
LG