Київ – Комісія Кабінету міністрів завершила службову перевірку договорів про постачання електроенергії до Криму, укладених між Україною та Росією. Результати розслідування говорять про те, що дії посадових осіб, які уклали контракт, носять ознаки державної зради, перевищення повноважень і навіть фінансування терористів. Результати урядового розслідування з'явилися у відкритому доступі тільки на початку березня, хоча перевірка була завершена ще 3 лютого. Однак за час, що минув з цього дня, енергетичні договори не були переглянуті, і нікого з осіб, відповідальних за їх підписання, не притягли до відповідальності.
Як повідомлялося, Україна 29 грудня минулого року уклала з Росією два енергетичні контракти. Відповідно до першого, «Укрінтеренерго» упродовж року закуповує електроенергію у російської компанії «Інтер РАО». А другий договір стосується продажу в Крим електрики, яку виробляє українська енергосистема. Відповідно до нього, «Укрінтеренерго» продають електроенергію компанії «Центр здійснення розрахунків», розташованій на анексованому півострові.
Наприкінці січня з приводу укладених договорів розгорівся скандал. Лідер партії «Демократичний альянс» Василь Гацько виклав в інтернет скан-копії контрактів, і багато експертів та політиків оголосили про те, що ці договори суперечать економічним інтересам України, а Крим у них фактично визнається територією Росії.
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк 21 січня розпорядився провести службову перевірку з приводу укладання контрактів із Росією. Як з'ясувалося нещодавно, вона була завершена ще 3 лютого, але у відкритому доступі її результати з'явилися тільки через місяць – 3 березня. Їх виклав у мережу той самий Василь Гацько.
«Мала місце підробка документів»
У першій частині акта, складеного перевіряльниками, відзначається, що міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, його заступники, а також керівництво компанії «Укрінтеренерго» перешкоджали в наданні інформації та фактично саботували проведення розслідування. За повідомленнями комісії-перевіряльника, міністр енергетики та його заступники відмовилися давати письмові пояснення, проте з'явилися на засідання, де усно відповідали на питання урядових ревізорів. При цьому Демчишин від дачі пояснень відмовився, пославшись на те, що він не є державним службовцем. Його заступники Юрій Зюков та Ігор Діденко також не стали нічого коментувати, оскільки, за їхніми словами, це питання є за межами їхньої компетенції. А заступник міністра Олександр Светелик, який саме опікується питаннями електроенергетики, також не дав ніяких пояснень, і сказав, що знає про укладені договори тільки з інтернету.
«Представники «Укрінтеренерго» за письмовим викликом на засідання комісії не з'явилися, про причини неявки не повідомили. Будь-які пояснення або документи не надали», – сказано в акті перевірки.
Там же зазначається, що мінвугольенерго відмовилося надавати оригінал договорів. У розпорядженні комісії були тільки копії контрактів, які вони отримали від міністерства енергетики, Державної фіскальної служби, а також скан-копії договору, опубліковані на сайті Главкому. Причому у версіях контактів, наданих міністерством і ГФС, перевіряльниками були зафіксовані розбіжності. Зокрема, в одній із копій Крим вказаний як «Кримський федеральний округ», а в іншій – ні. Заступник міністра енергетики Олександр Светелик в усних поясненнях сказав членам комісії, що згадка про «Кримський федеральний округ» була змінена в кінцевій версії документа.
«З наведеного випливає, що мало місце внесення змін до тексту контрактів після їх підписання без ухвалення додаткового договору, що є грубим порушенням і носить ознаки підробки документів», – вказали члени комісії в акті.
Українську електрику задарма для «ДНР» і «ЛНР»
За інформацією перевіряльників, українська сторона, яка підписала договір, фактично визнала Крим територією Росії не тільки тому, що він вказаний в оригіналі документів, як Кримський федеральний округ. «Укрінтеренерго» уклала договір з ТОВ «Центр здійснення розрахунків» – компанією, яка зареєстрована в Криму за російськими законами. Крім того, одним із підписантів цього договору є «Державне унітарне підприємство Республіки Крим» «Крименерго» – підприємство, яке після анексії привласнило собі майно «Укренерго». За словами перевіряльників, і «Крименерго», і «Центр здійснення розрахунків» з точки зору українського законодавства не є юридичними особами, і підписання з ними спільного договору є визнанням Криму територією Росії.
Також комісія Кабміну навела низку аргументів, які підтверджують те, що укладені контракти є збитковими для української економіки. В акті перевірки зазначено, що в підписаних контрактах не дотриманий принцип «дзеркальності»: тобто для російської сторони умови є більш сприятливими, ніж для української. Зокрема, згідно з договорами, «Укрінтеренерго» має безперебійно подавати електрику в Крим, тоді як «Інтер РАО» не бере зобов'язання безперебійно подавати «струм» в Україну. Крім того, формули оплати в контрактах прописані так, що у зв'язку з валютними коливаннями ціна російської електрики, що поставляється в Україну, зростає, а ціна української електроенергії, яку купує Крим, – падає. За результатами проведеної перевірки з'ясувалося, що через курсову різницю втрати «Укрінтеренерго» лише за січень складають понад 113 мільйонів гривень.
Крім того, «Інтер РАО», згідно з договорами, може в односторонньому порядку змінювати обсяги поставок, а «Укрінтеренерго» виплачує штраф у випадку, якщо Крим недоотримає зумовленої кількості кіловат.
Також члени комісії відзначили, що відповідно до підписаних угод, «Укрінтеренерго» за свій рахунок забезпечує електрикою серед інших і ті регіони Донбасу, які на цей момент підконтрольні сепаратистам.
У своїх висновках члени комісії порекомендували Кабміну внести на розгляд Верховної Ради України питання відставки Володимира Демчишина, а матеріали розслідування направити в СБУ, ГПУ та МВС.
Демчишин: контракти вигідні Україні
За місяць, що минув з моменту закінчення перевірки, питання відставки Демчишина в парламент ніхто не вносив, а силові відомства також не вжили ніяких помітних дій стосовно осіб, відповідальних за підписання енергоконтракту. 4 лютого в прес-службі Генпрокуратури сайту Крим.Реалії повідомили, що не проводитимуть перевірку законності укладених договорів. Однак 16 лютого генеральний прокурор України Віктор Шокін повідомив, що за цим фактом відкрите кримінальне провадження.
«Що стосується Криму: так, є кримінальне провадження і воно розслідується», – сказав генпрокурор на брифінгу, більше не повідомивши ніяких деталей.
Сам міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин сказав, що не згодний з висновками комісії і має намір їх оскаржити.
«Немає передумов говорити про зраду інтересам України. Я, зі свого боку, звернувся до суду проти рішення комісії, яка проводила службове розслідування. Я з ними не згодний з більшості пунктів: ні щодо економіки, ні щодо збитків, які вони представляли, ні з інших питань», – процитувало міністра агентство Укрінформ.
Більше того, Демчишин переконаний, що підписані контракти є прибутковими, і повністю відповідають інтересам України.
«За результатами січня компанія «Укрінтеренерго» заробила кілька мільйонів. Крім того, близько 50 мільйонів отримав енергоринок додаткових коштів від цієї транзакції, тому що електроенергія, яка поставляється на територію України, продається в енергоринок за однією ціною, а потім «Укрінтеренерго» для поставок до Криму купує її за вищою ціною. У лютому ми очікуємо ще більш позитивного результату за рахунок девальвації гривні», – повідомив він.
Гацько: винних покриває Банкова
Лідер партії «Демократичний альянс» Василь Гацько вважає, що «кримські контракти» не могли бути складені без відома вищих посадових осіб України. На його думку, у підписанні цих договорів були зацікавлені люди з Адміністрації президента, і саме під їхнім впливом силові структури ніяк не реагують на події.
«Відбувається чистої води покривання. Були спроби перекласти відповідальність на екс-голову «Укрінтеренерго» Андрієнка – людину, абсолютно не ключову в процесі, і захистити його від подальшого кримінального переслідування, і з точки зору юридичної, і з точки зору політичної. Якби ми з січня не почали копати цю тему, витягати документи, мені здається, ніхто б нічого не зробив у цьому напрямку, і не була б створена комісія зі службового розслідування», – сказав Гацько кореспонденту Крим.Реалії.
Президент центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар вважає, що укладання «кримських контрактів» міг лобіювати російський олігарх Костянтин Григоришин – давній бізнес-партнер Петра Порошенка.
«На російській території напередодні з'явилася в надлишку електроенергія, пов'язана з тим, що збільшилося її виробництво на ростовській атомній станції, яку треба добре прилаштувати. Ну, от її і прилаштували. На жаль, спрацював фактор проштовхування бізнес-інтересів певних груп, які використовують для цього найвище політичне заступництво», – сказав експерт у коментарі для Крим.Реалії.
У грудні минулого року в Україні через дефіцит електроенергії відбувалися віялові вимкнення. І в цих умовах мінвуглеенерго вирішило купувати російську електрику в обмін на безперебійне забезпечення «струмом» Криму. Але на думку директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського, в тому, щоб купувати російську електроенергію з Росії, наприкінці грудня не було ніякої потреби.
«Можна було закривати це питання і без імпортного договору. У нас вистачає генерації для того, щоб самим зробити необхідний обсяг електроенергії. Ми були готові купувати у Росії вугілля, тим більше, що російський бізнес готовий був його продавати», – сказав експерт у коментарі для Крим.Реалії.
Землянський вважає, що «кримські контракти» є збитковими, і їх потрібно терміново змінювати. Проте зараз, незважаючи на критику і проведену службову перевірку, міністерство енергетики продовжує наполягати на тому, що укладені договори вигідні й приносять Україні прибуток.