Борис Нємцов, убитий вночі 27 лютого, був одним із небагатьох російських політиків, які послідовно виступали проти анексії Криму. Він не лише звинувачував Кремль у скоєнні протиправних дій на півострові, а й критикував своїх колег-опозиціонерів, які вважали, що в Криму потрібно провести ще один референдум замість того, щоб просто повернути його Україні.
Борис Нємцов був убитий вночі 27 лютого на Великому Москворецькому мосту. В політика кілька разів вистрілили з машини, що проїжджала поруч. Загибель опозиціонера викликала потужний резонанс – світові лідери різко засудили вбивство Нємцова й закликали Москву забезпечити проведення неупередженого та прозорого розслідування.
Президент Росії Володимир Путін, за словами його прес-секретаря Дмитра Пєскова, засудив вбивство політика та назвав його провокаційним і замовним. Як повідомив Пєсков, глава російської держави доручив керівникам Слідчого комітету Росії, МВС і ФСБ створити слідчу групу й тримати перебіг розслідування цього злочину під особистим контролем.
На смерть Нємцова відреагував і президент України Петро Порошенко. На своїй сторінці в Facebook він написав, що загиблий був «містком між Україною і Росією», який зруйнували пострілом вбивць.
Слідчий комітет Російської Федерації повідомив, що розпочав розслідування вбивства. Слідство наразі розглядає кілька версій: вбивство з метою провокації для дестабілізації політичної обстановки в країні, «ісламсько-екстремістських слід», а з також наслідок «внутрішньоукраїнських подій». Крім того, Слідчий комітет не виключає версій, пов'язаних із «комерційною діяльністю Нємцова та особистою неприязню до нього», а також інші «побутові» версії.
Останній пост на Facebook – про Крим
Для жителів Криму та України за минулий рік Нємцов запам'ятався тим, що він послідовно виступав проти анексії півострова й звинувачував Кремль у військовому вторгненні на Донбас. У березні минулого року, коли ставало зрозумілим, що Росія збирається насильно приєднати Крим, лідер РПР-ПАРНАС різко розкритикував дії Москви
«Тверезий погляд на проблему з усією очевидністю показує, що анексія Криму політично злочинна, юридично незаконна, економічно абсурдна й вкрай шкідлива», – написав він на своїй сторінці в Facebook 6 березня минулого року.
Опозиціонер вважав, що Путін, вдершись до Криму, порушив підписаний Росією Будапештський договір, який гарантує територіальну цілісність України. З перших днів військового вторгнення на півострів Нємцов переконував, що анексія згубно позначиться на російській економіці, оскільки більша частина бюджету піде на забезпечення півострова, і будуть уведені жорсткі санкції з боку Заходу.
Лідер РПР-ПАРНАС не погоджувався з Михайлом Ходорковським, Олексієм Навальним та іншими колегами по опозиції, які вважали, що після зміни влади Росія має провести в Криму ще один референдум про територіальну приналежність півострова.
«Громадська думка в Росії влаштовано так, що 90% громадян підтримують анексію. Політики – люди в цьому сенсі досить прагматичні, кон'юнктурні. Напевно, я в цьому сенсі не політик. Я вважаю, що треба займати чесну позицію, навіть якщо вона непопулярна», – зауважив політик у коментарі сайту Гордон.
Одна з останніх публікацій на сторінці Facebook Нємцова також стосувалася Криму. У ній він вкотре нагадав про те, що «референдум», який відбувся рік тому, не був легітимним, і рішення про його проведення ухвалювалося в парламенті, захопленому російськими військовими.
Грач: це вбивство падає на владу зловісною тінню
Ніхто з представників кримської влади поки що ніяк не прокоментував вбивство Бориса Нємцова. Лише у Твіттері «прокурора» Криму Наталії Поклонської з'явилося повідомлення про смерть політика.
«Виявиться банальна битовуха, на тлі поділу бізнесу або грошей. Політик він ніякий, та й опозиціонер теж так собі. Владі такі не страшні», – говоритися в повідомленні.
У свою чергу голова кримського республіканського відділення політичної партії «Комуністи Росії» Леонід Грач сказав, що ніколи не був прихильником Бориса Нємцова, але різко засуджує те, як російська влада розправилися з представником опозиції.
«Нємцов був незручний. Він був нестандартний. У нього була позиція, яку не всі сприймали. Це вбивство, яке, по суті, відбулося біля стін Кремля, падає на російську владу зловісною тінню. Тим більше напередодні завтрашнього великого зібрання людей, які незадоволені російською владою», – сказав політик у коментарі для Крим.Реалії.
За словами Грача, головне, щоб вбивство Нємцова не призвело до «кольорової революції», яка може зіграти руйнівну роль для суспільства.
«Важливо, щоб ми вчасно зупинилися після цих перших пострілів, тому що, якщо ми не зупинимося, чекай того, що наше суспільство піде в рознос. Цього допустити не можна, тому що Росія – величезна та багатонаціональна. Якщо підуть якісь відцентрові сили, тоді це буде біда для всіх, зокрема й для нас в Криму», – зазначив він.
Чубаров: колесо терору набирає обертів
Політики, громадські діячі та експерти, які вимушено виїхали на материкову Україну після анексії Криму, також засудили вбивство Нємцова. На сторінці Уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва в Facebook були опубліковані слова співчуття близьким і соратникам опозиціонера, а також усьому російському народу.
«Борис Нємцов в останні тижні був дуже зайнятий організацією антивоєнного маршу в Росії, про що він повідомив також і нам, напередодні конференції в Києві 26 лютого, на яку ми його запрошували. Він міг бути з нами в Києві, але він віддав перевагу боротьбі зі злочинним режимом в самій Москві», – йдеться в повідомленні.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров також опублікував на своїй сторінці Facebook невеличке повідомлення про вбивство Нємцова.
«Путін оголосив 27 лютого Днем Сил спеціальних операцій. Диявольське колесо терору, яке взяло розбіг рік тому із захоплення Криму, набирає обертів. Сьогодні – Нємцов. Хто наступний?», – написав Чубаров.
На думку активіста кримськотатарського національного руху Сінавера Кадирова вбивство Нємцова говорить про те, що внутрішньополітична ситуація в Росії ускладнюється, й найближчим часом всі представники демократичних сил там будуть піддаватися тиску з боку влади.
«Нємцов однозначно визнавав Крим територією України. Його роль у відстоюванні українського Криму би тільки посилювалася. І зараз якраз настав той момент, коли значення його діяльності зросло», – сказав активіст.
Засоба: вбивство – справа рук Путіна
Один із лідерів руху Євромайдан-Крим Сергій Ковальський в коментарі Крим.Реалії висловив упевненість в тому, що вбивство російського опозиціонера – це справа рук влади. За його словами, Нємцов, як один з лідерів, мав перебувати під контролем спецслужб, і якби цей злочин був скоєний не Кремлем, то спецслужбам би не складно було знайти вбивць.
«Дуже неприємно було чути ті заяви, які сьогодні зробила адміністрація Путіна. На злодієві й шапка горить. Вони кажуть, що це провокація проти них. Але я впевнений, що вбивць можна було знайти в лічені хвилини, враховуючи, що це сталося в центрі Москви, і вбитий був лідер опозиції, якого за два дні до маршу опозиції прослуховують й охороняють найкращі підрозділи ФСБ», – вважає Ковальський.
Версії про те, що до вбивства Нємцова причетний Путін і його оточення, дотримується й голова організації «Кримська діаспора» Анатолій Засоба. Активіст висловив надію на те, що російське суспільство активно відреагує на подію, і те, що трапилося покладе початок зміні влади.
«Ця загибель не повинна бути марною, і люди усвідомлюють, що так далі бути не може, і скористаються шансом для революції. Важливо, щоб вони пішли не шляхом народу, який знаходиться в страху, а народу, який має надію і здатний змінити країну своїми ж власними руками», – сказав Засоба.
Експерт фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко, коментуючи вбивство Нємцова, зазначив, що загиблий не мав сильного впливу на політичні процеси в своїй країні, але з його відходом у Росії стало менше на одну пізнавану людину, яка відкрито говорила про незаконність анексії Криму.
«Як опозиціонер, він великої загрози не являв. Але був нею, як людина, у якої є тисячі знайомих і зв'язків у державних структурах. Він готував доповідь про участь російських військ на території України, а для Путіна це було б свідченням для Гаазького трибуналу», – сказав експерт.
На думку Клименка, найбільш правдоподібною є версія, згідно з якою від Нємцова хотіли позбутися в Кремлі саме у зв'язку з тим, що він готував доповідь про участь Росії у війні на Донбасі. Додатковим аргументом на користь цієї гіпотези, як вважає експерт, є те, що після вбивства в квартирі опозиціонера були вилучені документи і техніка.