Київ – У понеділок, 23 лютого, біля стін посольства Російської Федерації у Києві відбувся пікет проти анексії Криму, приурочений до річниці анексії півострова. Організатори акції – громадські активісти, які вимушено виїхали з Криму, наголошують, що пікет – це перший етап інформаційної кампанії проти окупації. У рамках акції відбудуться круглі столи, флешмоби, зокрема, й мітинг на Майдані Незалежності, запланований на 28 лютого.
У пікеті біля російського посольства взяли участь кримські громадські активісти, правозахисники, переселенці, а також кияни, не байдужі до проблеми анексії Криму.
«Мене покликали сюди мої друзі. Я підтримую те, що Крим – це Україна. Я дуже люблю Крим, як й інші місця України, пов'язані з гарною природою і прекрасними людьми», – пояснив мотиви своєї участі в пікеті киянин Ігор Ситий.
У руках учасники тримали плакати «Путін, Лавров, Сурков – це називається інтервенція, окупація, агресія», «Російський Крим – брехня, Крим – Батьківщина моя». На паркан, що огороджує російське посольство, пікетники розмістили фото, на яких відображені сцени силового вторгнення російських військових на півострів.
За словами голови Центру громадянської освіти «Альменда» Ольги Скрипник, фотовиставка була проведена для того, щоб показати, що рік тому в Криму сталося саме військове вторгнення Росії на територію Криму, а не приєднання до Росії в результаті волевиявлення кримчан.
«Рік тому в Севастополі відбувся мітинг, з якого почалися захоплення адміністративних будівель на території Криму. Перші захоплення відбулися в Севастополі, потім Сімферополь. Дуже важливо, що, як ви бачите на фотографіях, це не були мирні захоплення з участю громадян, це були захоплення з використанням збройних сил Російської Федерації, з використанням невідомих озброєних людей – так званих «зелених чоловічків», – повідомила Ольга у коментарі журналістам.
Загалом на пікет зібралися кілька десятків людей. Координатор руху Євромайдан-Крим Андрій Щекун пояснив невелику кількість учасників тим, що ця акція – це просто інформаційний пікет, а більш масовий мітинг відбудеться 28 лютого на Майдані Незалежності.
«Ми починаємо наші акції з фотовиставки. 28 лютого на Майдані відбудеться масова акція, в якій візьмуть участь і кримчани, і жителі інших регіонів України. 10 березня буде круглий стіл в Кабінеті міністрів України. Потім ми плануємо кілька акцій з міжфракційним об'єднанням «Крим», – сказав громадський активіст.
Щекун пояснив, що однією з цілей громадської кампанії є боротьба із замовчуванням проблеми анексії Криму в інформаційному просторі України.
Два пікети об'єдналися
Через дорогу від посольства відбувався пікет учасників громадської мережі «Свої», які протестували біля будівлі Вищого спеціалізованого суду України. Коли акція кримчан підходила до кінця, пікетники з протилежного боку вулиці вирішили приєднатися до акції проти окупації півострова. Близько п'ятдесяти чоловік, велика частина з яких була одягнена у військову форму, перейшли дорогу і стали разом скандувати гасла проти анексії Криму.
У рамках інформаційної кампанії активісти також проводять акцію Твіттер-шторм «Крим – це Україна». Організатори пропонують користувачам соціальних мереж розміщувати на своїх сторінках пости з тегом #CrimeaisUkraine.
Про окупацію півострова 23 лютого говорили не тільки представники громадянського суспільства України, а й президент Петро Порошенко. На сайті глави держави було опубліковане його звернення до народу України у зв'язку з річницею подій у Криму. У ньому Порошенко ще раз нагадав, що «референдум», проведений 16 березня минулого року, був оголошений одночасно з масштабним військовим вторгненням на півострів російських військових. Також він зазначив, що Україна ніколи не відмовиться від суверенних прав на Крим, і контроль над тимчасово окупованою територією буде відновлений. На цю заяву українського президента вже відреагувала влада півострова.
Самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов пригрозив Петру Порошенку трибуналом і закликав Україну «викинути з голови ілюзії про відновлення контролю за Кримом, який повернув себе на історичну батьківщину».
Рік тому – 23 січня 2014 року в Криму відбулися події, які в результаті поклали початок анексії півострова, виконаної Російською Федерацією. У цей день в Севастополі відбувся масової мітинг під російськими прапорами, під час якого було оголошено, що новим мером року стає Олексій Чалий – місцевий бізнесмен, який має російське громадянство.
Паралельно в Сімферополі відбувся масовий мітинг, організований Меджлісом кримськотатарського народу. Його учасники зажадали від Верховної Ради України в терміновому порядку розпустити кримський парламент і почати роботу над ухваленням нової Конституції АРК. Увечері цього ж дня партія «Руська єдність», яку очолював Сергій Аксьонов, оголосила про створення десяти «рот охорони громадського порядку», які патрулюватимуть міста Криму.