Доступність посилання

ТОП новини

Павло Казарін: Лікнеп для Порошенка


Павло Казарін
Павло Казарін

Президент України, відповідаючи на запитання журналіста про Крим, продемонстрував, що темою півострова в його адміністрації так ніхто детально і не займається

Президент України, відповідаючи на запитання журналіста про Крим, продемонстрував, що темою півострова в його адміністрації так ніхто детально і не займається.

«Всіх кримчан Україна зробила нерезидентами. Як ви на це реагуватимете?», – запитали у Петра Порошенка на підсумковій прес-конференції.

«Ми припустилися помилки. Кримчанам в Україні треба повернути всі права. Але відносно кримчан, які прийняли російське громадянство, у нас будуть інші заходи – я вам обіцяю», – відповів український президент.

Короткий діалог, який показав, що український президент не володіє ситуацією на півострові. І що його команда, яка готувала першу особу до прес-конференції, не має ні найменшого уявлення про те, як йдуть справи в Криму.

Втім, помилки в питанні громадянства кримчан властиві всім жителям материкової України. Вони вважають, що отримання російського паспорта супроводжувалося відмовою від українського. Що на півострові живуть люди або з українськими документами, або з російськими. І для більшості українців новина про те, що майже всі кримчани тепер тримають вдома відразу два паспорти, є одкровенням.

Для більшості українців новина про те, що майже всі кримчани тепер тримають вдома відразу два паспорти, є одкровенням

Відразу після анексії був виділений місяць, упродовж якого кримчани могли написати відмову від отримання російського паспорта. Пунктів, в яких це можна було зробити, було лише чотири – у Севастополі, Сімферополі, Бахчисараї та Білогірську. За цей час написати заяву встигли лише 3427 осіб. Тільки вони сьогодні можуть претендувати на отримання російської посвідки на проживання в Криму (яка дає їм право безперервно жити на півострові) – всім іншим кримчанам у такому документі буде відмовлено. Тому що за російськими законами вони тепер вважаються громадянами Росії – навіть якщо вони досі не отримали російський паспорт.

Більше того – навіть ті кримчани, які залишили півострів відразу після анексії, за російськими законами вважаються громадянами Росії, які тимчасово не отримали російський паспорт. І російська Феміда до них ставиться не як до іноземців, а як до росіян.

Власне, в цьому і полягає «казус Олега Сенцова». Український режисер, якого сьогодні судять в Москві за те, що він нібито збирався влаштувати теракт на півострові, неодноразово вимагав викликати до нього українського консула. У відповідь йому говорили, що в його українському паспорті стоїть кримська прописка. І що всім кримчанам, які були прописані на півострові до 16 березня 2014-го року, автоматично було присвоєне російське громадянство. І на цій підставі Сенцову відмовляють у зустрічі з українським консулом – тому що Москва судить його не як українського громадянина, а як російського.

Крім того, багато українських громадян, які залишилися жити в Криму і не встигли написати відмову від російського громадянства, побоювалися того, що якщо вони не отримають російський паспорт, то їх депортують. З першого січня 2015-го року Росія ввела нові правила для іноземців, які перебувають на її території (українці тепер можуть перебувати в РФ не більше 180 днів у році – перевищення цих термінів відтепер загрожує депортацією та забороною в'їзду на кілька років). Було незрозуміло – чи зроблять виняток для тих українських громадян, в паспорті яких стоїть кримська прописка. Тому багато хто вирішив узяти російський документ, щоб зняти для себе це питання.

До того ж окремі групи кримчан – як, наприклад, кримські татари – і зовсім не мають наміру залишати територію півострова: у них просто немає іншої батьківщини поза Кримом. Для них отримання російського документа було єдиною умовою, щоб продовжити жити на своїй батьківщині. Без російського документа в Криму не можна влаштуватися на роботу – процедура отримання дозволу на роботу для громадян України в РФ надзвичайно ускладнена.

Важливий момент: отримання російського паспорта у Криму не було пов'язане з відмовою від українських документів. Тому в тих кримчан, які залишилися жити на півострові – незалежно від їхніх політичних переконань, – тепер на руках одразу два паспорти. Виняток становлять чиновники і силовики – у них нова кримська влада просто фізично вилучила українські документи.

Якщо сприймати факт отримання російського паспорта як «колабораціонізм», то доведеться записати в «п'яту колону» всіх кримчан без винятку. Тоді як для багатьох цей крок став вимушеним – зумовленим небажанням переїжджати.

Володіння російським паспортом у Криму – це не виняток, а правило. Без нього неможливо працювати і жити. Якщо сприймати факт отримання російського паспорта як «колабораціонізм», то доведеться записати в «п'яту колону» всіх кримчан без винятку. Тоді як для багатьох цей крок став вимушеним – зумовленим небажанням переїжджати. Більше того – багато з тих, хто виїхав після анексії півострова до Києва, все одно отримали російські паспорти, щоб мати можливість приїжджати до родичів на півострів.

Тому в Криму немає поділу на тих, хто носить російський паспорт і тих, хто віддав перевагу українському документу: майже всі кримчани, включаючи проукраїнськи налаштовану меншість, змушені сьогодні зберігати вдома відразу два документи. Можливо, що в разі перегляду нинішнього статусу півострова, Україні доведеться вводити певний перехідний період, упродовж якого кримчани визначатимуться, який з двох документів вони залишать. Але поки ж кримський півострів – це місце, де живуть два з половиною мільйони «паспортних» українців. І рівно стільки ж паспортних «росіян». Коли команда Петра Порошенка зрозуміє цей простий факт – український президент перестане робити очевидні помилки на своїх прес-конференціях.

Павло Казарін, оглядач Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG