Доступність посилання

ТОП новини

Павло Казарін. Медведєв та українські «заробітчани»


Павло Казарін
Павло Казарін

Соцмережі обговорюють статтю Дмитра Медведєва, в якій він серед іншого обіцяє проблеми українським «заробітчанам». Йдеться про те, що з січня громадяни України зможуть безперервно перебувати в Росії лише три місяці на півроку – після чого їм потрібно буде залишати країну на аналогічний період. У цьому нововведенні не було б нічого особливого – якби не кримський прецедент.

Перше. Суворо кажучи, ця зміна новиною не є. Тому що відповідний закон був ухвалений в Росії ще в 2013 році – після того, як Путін у посланні Федеральним зборам запропонував посилити заходи контролю міграції. Більше того – тоді ж Москва повідомила, що з січня 2015-го буде пускати до себе громадян СНД тільки за закордонними паспортами (виняток планувалося робити лише для країн-членів Митного союзу).

Друге. Власне, останнній захід поки що українців не торкнеться – вони продовжать їздити до РФ (так само як і росіяни – в Україну) за внутрішніми паспортами. Причина в тому, що так і не були переглянуті старі міжурядові угоди. Натомість обмеження міграції набуває чинності. Раніше громадяни України могли безперервно перебувати в Росії 90 днів, після чого було достатньо доїхати до найближчого кордону, перетнути його і знову отримати міграційну карту, що дає право на тримісячне перебування в Російській Федерації. Відтепер же українець може в'їхати в Росію лише на 180 днів на рік. Причому цей термін розбитий на два періоди – 90 днів у першому півріччі, після виїзд на аналогічний термін з країни і лише потім – право на повторний 90-денний вояж.

Проблема російського керівництва в тому, що в грудні 14-го року воно намагається вести себе так, ніби надворі грудень 13-го. Тому давайте просто стежити за курсом рубля. Чарівне видовище. З не менш чарівними наслідками

Третє. Дмитро Медведєв у своїй статті плутається з цифрами. Наприклад, він сказав про те, що в Росію з початку року приїхали на заробітки чотири мільйони українських громадян, а Федеральна міграційна служба рапортує, що в Російській Федерації перебувають лише 2,113 мільйонів українців. На цьому помилки російського прем'єра не закінчилися. Так, наприклад, він повідомив, що втрати українських «заробітчан» від нововведень складуть 11-13 мільярдів доларів. Хоча в 2012 році загальний обсяг переказів в Україну із-за кордону склав $7,5 млрд, з яких лише $2,65 млрд (35,4%) надійшли з Росії. У 2013 році українські трудові мігранти перерахували додому $9 млрд, і частка Росії також становила третину від цієї суми. Фактично, Медведєв втричі завищив обсяг річних перерахувань з Росії в Україну. Якщо ж згадати про те, що вже сьогодні російська валюта подешевшала стосовно долара в два з половиною рази, то залишається лише гадати, звідки взялася та сама цифра в $11 мільярдів.

Четверте. Але навіть і це жонглювання цифрами – вторинне. Ще рік тому в російському нововведенні не було нічого, що могло б викликати протест: кожна країна має право захищатися від нелегальної трудової міграції. Тим більше, що для українців саме Росія була головним закордонним ринком праці – її частка становила 43%. При цьому лише кожен десятий «заробітчанин» отримував дозвіл на роботу або трудовий патент – усі інші воліли працювати в тіні. Але після Криму все змінилося.

Тому що тепер міграційне нововведення означає ще й те, що громадяни України будуть їздити в Крим з додатковими обмеженнями. Наприклад, ті кримчани, які не стали отримувати російський паспорт, будуть змушені двічі на рік залишати територію півострова на дев'яносто днів. Теоретично вони можуть отримати російський вид на проживання, але для Криму квота на ВНЖ становить лише п'ять тисяч документів. Якщо ж українець перевищить 90-денний термін перебуваня в РФ, то його чекає заборона в'їзду на період до двох років.

Власне, проблема російського керівництва в тому, що в грудні 2014-го року воно намагається поводити себе так, ніби на дворі грудень 2013-го. Тому давайте просто стежити за курсом рубля. Чарівне видовище. З не менше чарівними наслідками.

Павло Казарін, оглядач Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG