Драматичні зміни останнього десятиліття до невпізнання змінили ситуацію з правами людини в Росії, заявив на прес-конференції в Москві голова міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch Кеннет Рот. Його виступ був присвячений як ситуації всередині Росії, так і порушенням прав людини на територіях України, окупованих цією державою.
Одночасно з виступом президента Росії Володимира Путіна в Москві відбувалася прес-конференція голови організації Human Rights Watch Кеннета Рота. Якщо Путін говорив про перемоги Росії, то Рот констатував, що в Росії настала «епоха суворого авторитаризму», небачена з часів Радянського Союзу.
«Минуло майже 10 років з того часу, як я востаннє був у Москві. З великим розчаруванням я спостерігаю наступ на права людини, якого не було з часів Радянського Союзу. Радикальне скорочення публічної дискусії та трансляції точок зору, незгодних з офіційним курсом, є підвалинами авторитарного режиму та безвідповідального авантюризму, які лежать в основі сьогоднішніх гострих проблем Росії», – сказав Кеннет Рот у Москві.
Він назвав найбільш постраждалими правозахисні організації, на які навішують ярлик «іноземних агентів». Торкаючись ситуації в інформаційному просторі, Рот заявив, що влада тепер неухильно «звужує життєвий простір для небажаних онлайнових засобів масової інформації та соціальних мереж, використовуючи цілий комплекс законодавчих та неформальних заходів тиску».
Без сильних правозахисних організацій і незалежних критичних голосів у громадянському суспільстві та ЗМІ неможливо протистояти авторитарним тенденціям і забезпечити дотримання прав і свобод, заявив глава міжнародної правозахисної організації.
Україна відповідально реагує на критику
Окремо на прес-конференції Кеннет Рот говорив про порушення прав людини на території окупованого Криму та територій Донбасу, які контролюють проросійські бойовики. Він сказав, що у першу чергу переслідувань зазнають кримські татари, але не лише вони. Переслідують і багатьох інших, хто висловлює незгоду з окупацією півострова. Зокрема, він говорив про насильне перетворення мешканців Криму на російських громадян і про проблеми тих, хто не хоче приймати російське громадянство, і хто опинився у себе вдома в статусі іноземця.
Відповідаючи на запитання російських журналістів про те, чи Human Rights Watch так само суворо критикує і українську сторону, Кеннет Рот відповів, що ці питання організація обговорила з українським керівництвом, яке пообіцяло врахувати зауваження організації.
«Ті нечисленні випадки використання систем «Град» та касетних бомб у густонаселених районах, які були задокументовані працівниками Human Rights Watch, жодним чином не виправдовують довільні затримання, тортури, страти та залякування цивільного населення проросійськими силами у східній Україні», – сказав Кеннет Рот і додав, що організація неодноразово зверталася до російського керівництва використати свій вплив серед цих бойовиків, щоб припинити порушення прав людини на підконтрольній ним території.
Також Кеннет Рот заявив, що українські журналісти набагато краще висвітлюють критику Human Rights Watch щодо їхньої країни, ніж їхні російські колеги щодо Росії.