Сімферополь – Незважаючи на те, що кримська «влада» офіційно ввела державну тримовність, здобути освіту рідною мовою для жителів півострова, якщо такою не є російська, вельми проблематично.
За інформацією «міністра освіти, науки та молоді Криму» Наталії Гончарової, місцеві школи вже переходять на стандарти російської освіти. Відповідно до них, старшокласники тепер навчатимуться винятково російською мовою, а в єдиній на весь Сімферопольський район українській гімназії залишать лише по одному класу, в якому навчання вестиметься українською мовою.
За інформацією Гончарової, частину кримських вчителів української мови і літератури в рамках спеціальної республіканської програми перепідготують на вчителів російської. «Ці 250 вчителів, перш за все, ті, які мають у своїх школах гарантоване працевлаштування, і це ті вчителі, які за своїм диплому є філологами. Освіта філологів не завжди чітко поділялася на українську мову і літературу. Багато нинішніх викладачів української мови – це ті, які 15-20 років тому перевчилися з російської філології на українську мову, тому що навантаження вчителів української мови було більшим, і працевлаштування було максимально можливим», – пояснила Гончарова.
Чиновниця нагадала, що хоча «всі три мови... мають право бути в загальних планах і обов'язкових програмах усіх шкіл, у 10-11 класах, згідно із законом про освіту, державною мовою освіти визнана лише російська». Таким чином, учні в національних школах, які представлені в Криму, зможуть навчатися рідними мовами лише до 10 класу.
Вимушений переселенець: Це – дискримінація
Голова Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Сафуре Каджаметова в коментарі сайту Крим.Реалії відзначила, що, навіть враховуючи російське законодавство, потрібно не забувати, що в кримськотатарських школах і в старших класах необхідно достатньо уваги приділяти вивченню кримськотатарської мови.
«На жаль, у зв'язку з тим, що ми теж перебували в перехідному періоді і в нас не вистачало педагогічних кадрів, не вистачало підручників для старших класів, у нас основні предмети і так діти вивчали російською мовою, але вводився кримськотатарський компонент», – відзначила Каджаметова.
У нас і так всі добре володіють російською мовою, але кримськотатарська мова, як предмет, має залишатися в сітці годин
«Я вважаю, що тут ми вже закон переступити не можемо, мотивація одна – щоб діти змогли скласти іспит і вступити до ВНЗ. Я думаю, якщо навчально-виховний процес з першого до дев'ятого класу буде добре впроваджений і реалізований, то в 10-11 класах всі діти перейдуть на російську мову навчання, особливих складнощів не буде, тому що у нас і так всі добре володіють російською мовою, але кримськотатарська мова, як предмет, має залишатися в сітці годин», – підкреслила керівник асоціації «Мааріфчі».
У свою чергу, співголова Координаційного комітету громадських організацій вимушених переселенців Андрій Щекун вважає, що жителі Криму вже остерігаються відкрито обстоювати свої позиції і говорити про те, що їм не подобається.
«Сьогодні під впливом страху люди бояться говорити про те, що їх це не влаштовує. На мою думку, це є справжня дискримінація. Це просто концтабір, де влада говорить, що потрібно робити, а люди бояться висловлюватися», – відзначив Щекун.
Нагадаємо, в українському Криму нараховувалося близько 500 шкіл з російською мовою навчання, 15 – з кримськотатарською мовою навчання і 5 – з українською. У цих школах навчання тією чи іншою мовою проводилося з 1 до 11 класу.